Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ragamuffin- první bratr Ragdollů

7. 2. 2009

 

„Ragamufin“ je jméno plemene ušlechtilých koček, jejichž chovatelé se v počátcích chovu odštěpili od zakladatelky chovu Ragdollů Anne Bakerové, a aby se s ní nedostali do soudního sporu kvůli patentovanému názvu plemene „Ragdoll“, nazvali své kočky jménem  Ragamuffin (trhan, vagabund, „hadrník“).

 

Jsou to však velmi krásné kočky, které se vyskytují jak ve zbarvení solid, tedy v plných barvách, tak ve zbarvení s odznaky. Jsou  velcí, dobře osvalení, těžcí a vyspívají do 4 let věku. Kočičky jsou pochopitelně menší než kocouři. Mají obdélníkový ráz těla, široký hrudník, mohutná ramena s krátkým krkem. Ragamuffini mají stejně jako Ragdollové často tukový polštářek na břiše. Hlava má tvar širokého klínu se zaobleným tělem a zřetelným prohnutím.Polštářky vousů jsou zvětšené a tváře plné. Oči mají mít tvar vlašského ořechu a propůjčují kočce sladký výraz. Ragamuffini mají dlouhou, hustou, hedvábnou srst s dobře tvarovaným límcem. Prodlužuje  se směrem k břichu a na zadních nohách tvoří klasické „kalhotky“. Jsou povoleny všechny barvy a variety. Údržba srsti je velmi nenáročná, stejně jako u Ragdollů.

 

Ragamuffini jsou velmi přátelské kočky, které milují lidi, jsou velmi hravé a poslušné. Při zvednutí vykazují stejnou vlastnost jako Ragdollové- dokáží uvolnit svaly. Ragamuffini milují hru a šplhání a někteří také aportují. Rádi doprovázejí  členy své rodiny a sledují veškerou jejich činnost. Jsou to skutečně domácí kočky, které výborně vycházejí s dětmi a dalšími zvířaty v domácnosti. Velmi jim prosívá společnost, stejně jako Ragdollům.

 

Jaký je tedy rozdíl mezi Ragdolly a Ragamuffiny?  Ragamuffin má kratší nos, „pršáček“, zatímco nos Ragdollů vykazuje jemné prohnutí nosního hřbetu a je delší. Také hlava je poněkud jinak tvarovaná. Ragdoll má charakteristicky plochou hlavu mezi ušima, zatímco lebka Ragamuffinů je mezi ušima jemně zaoblená. Ragamuffin má také zaoblenější obličej a  uši nepatrně více nakloněné vpřed. Také oči nejsou oválného tvaru  jako u Ragdollů. U Ragamuffinů je povoleno přikřížení s určitými dalšími plemeny každou pátou generaci, což je důležité pro zachování dobrého zdraví těchto koček.