Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jména Ragdollů v zemi původu

15. 2. 2009

 

V sérii těchto článků bych vás ráda provedla historií  ragdollů z poněkud jiného pohledu. Zamysleli jste se někdy nad tím, po kom mají naši ragdollové či jejich předci svá jména? Víme, že někteří z ragdollů dostávali jména rostlin a květin – můžeme zde vidět jisté spojení mezi říší elfů a víl a jejich vztahem v přírodě, jak je znám z anglosaské a skandinávské literatury. Ovšem ne všechna jména ragdolů pocházejí  tohoto okruhu. Některá z nich nám mohou poodrhrnout roušku historie USA, jiná zase dovolí nahlédnout do historie anglické literatury. Těžko si v Čechách představíme ragdolla, který se jmenuje Karel IV. Nebo Jan Kozina, ale  Američané, na rozdíl od nás, nepovažují za nic nevhodného pojmenovat svého ragdolla po americkém národním hrdinovi či slavné indiánské průvodkyni Lewis-Clarkovy expedice. Jiná země, jiný mrav. Je však také možné,  že tato jména dokumentují vztah určitého okruhu amerických chovatelů k plemeni, které vyšlechtili. Dovolte tedy, abych Vás pozvala na malý výlet do historie USA a anglické literatury.

 

 Raggedy Ann Davy Crockett

narozen 4. 9. 1968, představitel Dark side  

  Tento ragdoll dostal své jméno po americkém národním hrdinovi Davym Crockettovi, synu irského přistěhovalce, lovci, kongresmanovi a bojovníkovi za nezávislost Texasu.

 

   Davy Crockett se narodil 17. 8. 1787 v Tenesee. Stal se vynikajícím lovcem. V roce 1806 se oženil s učitelkou Polly Finleyovou, s níž měl dvě děti. V roce 1812 vypukla válka mezi USA a Británi, v níž Davy Crokett bojoval na straně USA. Tato válka skončila v roce 1814, avšak, když se Crockett vrátil domů, zastihla ho smutná zpráva. Jeho žena Polly zemřela. Vrátil se tedy ke svému původnímu povolání a vychovával své dvě děti.  Po několika letech se Davy seznámil s Meg Meckinack, která byla dcerou amerického lovce a Indiánky z kmene Cherokee. Po uzavření sňatku se přestěhovali do Lawrenceburgu v Tenesee a jejich rodina se rozrostla o dvojčata, chlapce. V Lawrenceburgu si Crockett zřídil neprve výrobnu sudů a později mlýn. Byl mezi lidmi velmi oblíbeným a zanedlouho se stal zástupcem Tenesee v Kongresu USA. Protože však Crockett nesouhlasil s násilným zabíráním indiánské půdy,  v roce 1835 z Kongresu odešel. V témže  roce se přestěhoval s rodinou do Texasu. Protože se v oné době Mexiko snažilo ovládnout Texas, Crockett se připojil se skupinou mužů k posádce vojáků ve Fort Alamu. Při obléhání a následném dobytí pevnosti Fort Alamo mexickým generálem Santa Annou byl

6. 3. 1838 byl Davy Crocket  zabit.

   21. 4. 1836 byl generál Santa Anna poražen v bitvě generálem Hustonem a zajat. Texas se stal nezávislým.

 

Raggedy Ann Pancho Villa, RAG n 33 04

 Pancho Villa, ragdoll seal mitted  se narodil 5. 4. 1971, patří tedy do páté generace ragdollů. Jeho otcem byl Raggedy Ann Kookie, RAG n 33 a matkou Raggedy Ann Fugianna , RAG n 33 03 (http://www.pawpeds.com/db/?a=l&id=252149&g=4&p=rag&date=iso&o=ajgrep). Dostal jméno po mexickém revolucionáři a generálovi Panchu Villovi.

 

Pancho Villa se narodil 5. července 1878 jako Doroteo Arango Arámbula. Prožil  bouřlivé mládí. V šestnácti letech zastřelil stejně starého násilníka, když bránil svou sestru. Následně se skrýval a žil jako psanec. Přibližně ve dvaceti letech odešel na sever do státu Chihuahua. Po krátké epizodě, kdy pracoval jako horník se stal zlodějem dobytka a bankovním lupičem. Nebyl však zločincem v pravém slova smyslu- díky své velkorysosti k chudým je pokládán za mexického Robina Hooda či Jánošíka.

V roce 1910 se Pancho Villa se svými muži zapojil do  probíhající občanské války proti Diázovi. Vytvořil obrovskou armádu, ve které bylo i mnoho Američanů. Stal se vojenským i politickým vůdcem státu Chihuahua a posléze v letech 1913 až 1914 guvernérem této provincie.

V roce 1916 vedl útok na  Columbus v Novém Mexiku, to mělo za následek vyslání vojenské výpravy generála J. J. Pershinga, která měla Pancho Villu dopadnout. Ten však spolu se svými muži unikl. Po skončení občanské války v Mexiku v roce 1920 se z Pancho Villy stal bohatý muž s řadou nepřátel.

20. července 1923 byl zastřelen neznámým vrahem. Pancho Villa je nyní mnoha Mexičany i Američany uctíván jako národní hrdina.

 

Raggedy Ann Pecos Bill, RAG b 33 03

  jeden z prvních ragdollů s čokoládových zbarvením. Jeho otcem byl Raggedy Ann Thumper, RAG n 33 03 a matkou Raggedy Ann Tiki, RAG b 33.

Tento ragdoll dostal své jméno po legendárním kovbojovi, Pecos Billovi.

 

Pecos Bill  se narodil  kolem roku 1800 na východě Spojených států. Pocházel z početné rodiny a měl mnoho bratrů a sester. Legenda vypráví, že když byly Billymu přibližně dva roky, rozhodla se jeho rodina odstěhovat na Západ, na hranici. Cestou malý Bill vypadl z krytého vozu a jeho rodina to zjistila až za hodnou chvíli. Hledali ho, ale Bill se ztratil. Bill žil v jeskyni na planinách s rodinkou kojotů. Naučil se řeči zvířat a naučil se lovit, stejně jako kojoti. Když dospěl, potkal Dlouhého Toma (Tall Tom) a stal se kovbojem , stejně jako on. Nebyl ledajakým kovbojem, ale nejlepším kovbojem v Texasu, králem kovbojů. Žil na ranči Longhorn se svou ženou Sue. Nikdy nezapomněl na své přátele kojoty a nezapomněl řeč zvířat.

 

Glensragdolls Pocahontas, RAG f 33

 

Glensragdolls Pocahontas, kočička ragdolla s želovivnovými znaky je matkou Villaroyal Chakothay, kocoura seal mitteda s kresbou (lynx). Po kom ale dostala své jméno? 

 

Možná znáte její příběh z animované pohádky. Indiánská princezna Pocahontas  však není vymyšlenou postavou, ale skutečnou historickou osobností.

  Při vyprávění o Pocahontas musíme začít v Británii. Zde založil v roce 1606 britský král James I. Virginskou společnost, aby prozkoumala Nový svět.  Král James I. doufal, že výprava najde zlato a bohatství a též novou cestu do Indie. Jedním z vůdců Virginské společnosti byl kapitán John Smith. Vyznamenal se v bojích s Turky společně s Rakušany. Pobyl dokonce i v tureckém zajetí z něhož uprchl, přešel Rusko, plavil se na pirátské lodi a v roce 1604 se vrátil  do Anglie.

 6. května 1607 přistál kapitán John Smith s novými osadníky v zátoce Chesapeake Bay v Novém Světě. Byla to oblast, která patřila Indiánům Algonquinům. Jejich náčelníkem byl Powhatan, otec princezny Pocahontas. Protože král James I. si přál mírumilovné osidlování Ameriky, nepřál si znepřátelit původní americké obyvatele. Pověřil tedy Johna Smithe, aby náčelníka Powhatana korunoval jménem Jamese I. králem.

    Kapitán John Smith založil na pobřeží Virginie město Jamestown. Prozkoumal také  oblast Chesapeake a vytvořil mapy a spřátelil se s Indiánskými kmeny v oblasti.

  Noví osadníci nenalezli zlato a bohatství, našli tabákové rostliny. V 17. století se tabák pěstoval pouze v Americe. Američtí Indiáni kouřili tabákové listy a používali je jako lék. Tabák se stal nejdůležitějším vývozním zbožím Virginské kolonie, což Virginii zajistilo velké bohatství.   

    Indiánská princezna Pocahontas se narodila v roce 1595 poblíž města Jamestownu ve Virginii. V době přistání prvních osadníků v Novém Světě jí tedy bylo něco málo přes 11 let.    Její otec, náčelník Powhatan si byl velmi dobře vědom, že bílí muži začínající osidlovat jeho zemi, představují pro Indiány velké nebezpečí. I proto se snažil nové osadníky zapudit ze svého území. Kapitána Smithe, který Pocahontasin příběh popsal ve  svých knihách, odsoudil Powhatan k smrti, za to, že při výpravě bílých mužů za zvěří do lesů byl zabit jeden z indiánských válečníků. Mladičká Pocahontas však Johnu Smithovi zachránila život. Stali se z nich přátelé.

   Kapitán Smith učil Pocahontas anglicky a vyprávěl jí o své zemi. Pocahontas ho na oplátku učila indiánská slova. Poté zachránila Pocahontas Smithovi život znovu, když ho Indiáni lstivě vylákali z Jamestownu a vyhodili  srub, v němž jako host náčelníka Powhata přespával, do povětří. 

  Když bylo Pocahontas 17 let, náčleník Powhatan vyhlásil bílým mužům válku. Aby chránil svou oblíbenou dceru, poslal ji žít k Indiánům kmene Potomac. Náčelník Potomaců  Japazaws a jeho žena byli přátelé kapitána Samuela Argalla, anglického objevitele. Díky lsti kapitána Argalla a náčelníka Potomaců se Pocahontas stala v této válce rukojmím, které mělo vykoupit mír. V oné době se naučila anglickému chování a zvykům a získala si mezi bělochy mnoho přátel. Jako první Indiánská žena byla pokřtěna  a dostala jméno Rebecca. Proto se s ní můžeme též setkat jako s Lady Rebeccou. 

  Po mnoha měsících strávených v zajetí v Jamestownu, které se jí však nijak nepříčilo, se Pocahontas seznámila s Johnem Rolfem. Byl to mladý farmář s tabákovými plantážemi a oba mladí lidé se do sebe zamilovali a chtěli se vzít. Pocahontas však chtěla nejprve požádat svého otce o svolení. Tak se jednoho dne vydali Pocahontas a John Rolf za náčelníkem Powhatanem. Tak se stalo, že se princezna Pocahontas v dubnu 1614 provdala za Johna Rolfa. Pocahontasina svatba přinesla mír Indiánům a bílým osadníkům Virginské kolonie. 

  Brzy po svatbě John Rolfe a Pocahontas odjeli do Londýna. Pocahontas se zde setkala s králem Jamesem I. a znovu i s Johnem Smithem. Zde byl v roce 1616 též namalován neznámým malířem Pocahontasin protrét, která zpodobňuje překrásnou, sebevědomou mladou ženu.

  Pocahontas a John Smithovi se narodil syn Thomas. Bohužel, v roce 1617 Pocahontas vážně onemocněla a zemřela. Bylo jí pouhých 21 let. Thomas dostal vzdělání v Británii, kde se o něj staral strýc Henry Rolfe. Jeho otec John, zdrcený zármutkem se vrátil na farmu do Virginie. Když Thomas dospěl, opustil Británii a odjel navštívit zemi své matky. Usadil se zde.

  V roce 1788  se Virginie stala jedním ze států USA. Stále zde žijí potomci Thomase Rolfa, syna princezny Pocahontas. Američané  označují  princeznu Pocahontas  za „matku národa“ , je pro ně ženským protějškem presidenta George Washingtona.

  

Blossom- Time Sakakawea (Sacagawea), RAG n 33 04

 

  Na výpravě za Sacagaweou se musíme vrátit do Ameriky na počátku 19. století.

  V oné době, přesně v roce 1803, koupil prezident Spojených států Tomas Jefferson od Francie území  Louisiany. Za tento obrovský kus země zaplatil pouhých 15 milionů dolarů.

  Protože byl prezident Jefferson  velkým příznivcem přírodních věd, rozhodl se v roce 1804 zřídit vědeckou expedici, která by prozkoumala novou državu. V květnu téhož roku tedy poveřil Meriwethera Lewise a Williama Clarka prozkoumáním nového území.

  Tato důležitá expedice, jíž se účastnilo přibližně 50 mužů,  začala v St. Luis v Missouri.  Výzkumníci cestovali nejprve  proti proudu řeky Missouri, kde zakreslovali mapy a prozkoumávali nové území. Po šesti měsících se zastavili a zbudovali pevnost Mandan, kde strávili dlouhou zimu.

  Na jaře 1805 expedice pokračovala v cestě.  Právě v oné době se k výpravě připojila indiánská žena Sacagawea, která náležela ke kmeni Šošonů. Její bratr byl náčelníkem tohoto kmene. Spojenectví s Indiány bylo výpravě velmi prospěšné. Sama Sacagawea hovořila anglicky a dalšími indiánskými jazyky, takže mohla výpravě tlumočit a tak byla pro výpravu neocenitelná. Její bratr poskytl výpravě i indiánského průvodce.

  Expedice byla přesto velmi obtížná a nebezpečná. Velká část území byla divočinou, v níž  výpravu ohrožovala divoká zvířata. Indiáni naučili výzkumníky vyrábět kanoe a tak se výprava mohla vydat po proudu řeky Columbie k Tichému oceánu. Sem výzkumníci dorazili v listopadu 1805 a postavili zde pevnost.

  Expedice se vrátila do Missouri v září 1806, poté, co účastníci expedice procestovali přes 8000 mil, což je zhruba 12 800 km, vytvořili mnoho map a získali neocenitelné informace o Západě. Nebyl to pouze úspěch bělochu, neboť  k úspěchu Lewis-Clarkovy expedice přispěli i Indiáni z kmene Šošonů, z nějž pocházela  indiánská průvodkyně a tlumočnice Sacagawea.

 

   Blossom-Time Tinker Belle, RAG c 33 04, * 3. 3. 1974

   S touto kočičkou ragdolla se můžeme setkat v mnoha rodokmenech. Pochází z chovné stanice Laury a Dennyho Daytonových. Po kom dostala své jméno?

 

Tinker Bell ( Tinkerbell nebo zkráceně Tink ) je vílou z divadlení hry a románu  J. M. Barrieho „Peter a Wendy“ (později Peter Pan). J. M. Barrie ji napsal v roce 1904 a byla mnohokrát zfilmována. Ve filmovém Hookovi hrála její roli Julia Roberts.

J. M. Barrie popisuje Tinker Bell jako vílu, která spravuje hrnce a kotlíky – (tinker znamená dráteník). Na rozdíl od českých pohádek je to však víla velikosti motýla, s křídly a krásnou ženskou postavou. Tedy „fairy“. Její hlas připomíná zvoneček (bell ve v angličtině zvonek, zvoneček) a rozumí mu jen ten, kdo zná řeč víl. Tinker Bell je však také trochu škodolibá, asi také proto, že velmi žárlí na Wendy. J. M. Barrie vysvětluje v románu její chování tak, že víly jsou příliš malé na to, aby mohly unést více pocitů najednou : tedy v jednu chvíli je velmi škodolibá, zatímco v druhou usilovně pomáhá Peteru Panovi. Tinker Bell jako každá správná víla, má schopnost naučit ostatní létat- k tomu jí slouží „kouzelný vílí pel“. Milí čtenáři, nepřipomíná Vám to něco? I naši ragdollové mají schopnost probudit v nás svým nevinným pohledem, něžnou hrou a mazlením pocit, že létáme v nadoblačných výškách. A i oni dokáží být nevinně zlomyslní, když  nevítaná návštěva odchází v čvachtajících botách nebo cosi zlatavého neúnavně kape z vaší oblíbené klávesnice….. Dá se pro ragdolla vymyslet lepší jméno, než jméno nevinně zlomyslné a přitom laskavé a krásné Tinker Bell?