Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ann Bakerová a manželé Daytonovi - chovatelé hodiny H

7. 2. 2009

 Z dopisů Ann Bakerové adresovaných  Blanche Hermanové a zdá se, že Ann se pokoušela vytvořit plemeno Ragdoll již někdy v roce 1963. Ann si půjčila od sousedů kocoura,  který měl vzhled Posvátné Birmy. Připářila tohoto kocoura k Josefíně a narodil se Daddy Warbucks, praotec ragdollů. Za zmínku stojí, že z tohoto spojení pochází Fugianna, jejíž fotografii můžete nalézt v databázi PawPeds. Tato kočička již má poměrně velký podíl bílé, stejně jako její syn Joshua, který má ještě větší podíl bílé skvrnitosti.  Jsou to zakladatelé tzv. „light side“, která, podle historiků plemene, ovšem zase neměla tolik příbuzného s barvou srsti.

 

 V téže době získala Ann od stejných sousedů, manželů Penellových Buckwheat, černou, hustě osrstěnou kočičku připomínající snad vzdáleně kočku barmskou.  Buckwheat, jejíž foto lze též nalézt na PawPeds je zakladatelkou dark side. Z dark side pocházejí i plnobarevní Ragdollové Gueber a Mitts, kocourek seal mitted Kyoto a kočička Tiki narození v roce 1965. Kyto a Tiki již byly registrovány jako Ragdollové.

  

Z těchto tří koček : Daddy Warbuckse, Fugianny  a Buckwheat pocházejí Ragdollové, i když v plemeni lze pochopitelně nalézt i další jedince, kteří zpočátku plemeno formovali včetně opomíjených lilových balinéských koček.

 

Josefína údajně zahynula právě rukou souseda Anne Bakerové. Ovšem je-li to pravda, to už se patrně nikdy nedozvíme. Jisté je, že v roce 1965 definitivně mizí ze scény.

 

První záznamy o prodeji Ragdollů pocházejí z počátku roku 1969, kdy si Laura a Danny  Daytonovi koupili od Anne  chovný pár : Buddyho a Rosie.  Laura  v oné době objevila  v novinách inzerát na prodej koťátek. Danny byl v té době zapřísáhlým odpůrcem koček a věnoval se chovu Silky teriérů. Jak to tak v životě bývá, ženy většinou berou osud do vlastních rukou a Laura začala jednat. Navštívila chovatelku ragdollů a byla unešena. Na Den díkůvzdání přivezla koťata domů. U obou manželů Daytonových  se Ragdollové  stali celoživotní láskou.  Založili chovnou stanici Blossom-Time, což se stalo směrodatným i pro ostatní chovatele, kteří dávali Ragdollům jména rostlin a květin. Nejinak i první chovatelská stanice Ragdollů v ČR- Berberis. Toto slovo znamená  latinsky dřišťál.  

Právě od těchto prvních Ragdollů Daytonových pochází většina současných ragdollů.

 

V letech 1969 – 1973 pracovali Daytonovi s Ann velmi usilovně na propagaci plemene. Problém bylo, že Ann byla spíše obchodnice a snažila se ponechat si absolutní kontrolu nad chivem Ragdollů. Tak se stalo, že Ann v roce 1971 založila organizaci IRCA a přišla s myšlenkou udílení licencí chovným stanicím.

 

Mnoho prvních majitelů a chovatelů se  proti takové myšlence bouřilo.  Daytonovi, kteří si koupili ragdolly před  touto dobou se  odmítli zúčastnit  chovu v novém pojetí. A nebyli sami.

 

A tak se stalo, že v září 1971 skončila paní Opel Jensenová s chovem a prodala 5 koček Ragdollů Dannymu a Lauře. V únoru 1972 zakoupili od  Boba Mintera kocoura Pancho Villa a  kočičku Melonie. Přibližně ve stejnou dobu Daytonovým přibyli  Pecos Bill a Barbie od Nancy a Phila Delanových. V té době pečovali Daytonovi o 18 Ragdollů  z chovatelské stanice Raggedy Ann.

 

Nebylo jednoduché prorazit s neznámým plemenem, ale po reklamě podané D. Daytonem v roce  1974 v Los Angeles Times  se stavidlo se otevřelo a po dlouhý čas Daytonovi nebyli  schopni držet krok s poptávkou po svých Ragdollech.

 

Laura obětovala svou kariéru zdravotní sestry kočkám.  Pracovala v programu zabývajícím se zdravou výživou koček, jejich zdravím a správnou péčí, dělala Ragdollům porodní bábu, prováděla návštěvníky po chovné stanici a aktivně propagovala jejich chov. Danny pracoval v telekomunikační společnosti. Laura několik let experimentovala s různými krmivy, až  posléze navázala kontakt s MVDr. Markem Morisem Jr., který pracoval v koncernu Hills. Dr. Moris navštívil Blossom-Time Catery a doporučil Daytonovým specielní směs vhodnou zvláště pro kojící kočky.  Tento veterinář byl při své návštěvě  u Daytonovýcxh Ragdolly natolik uchvácen, že si od nich pořídil kocourka a představoval jej na mnoha veterinárních seminářích.

 

  Manželé Daytonovi se zasloužili o založení RFCI, který existuje dodnes a o uznání plemene v USA. Jsou jeho celoživotními čestnými členy. Laura Daytonová je autorkou knihy „The Lovable Ragdoll“, která je již několik let vyprodaná.

 

 Chovná stanice Blossom-Time ukončila svou činnost v roce 1981. Danny byl tvůrcem legendárních genetických karet- nejdelšího rodokmenu na světě. I když dnes jsou již zastíněny  mezinárodními databázemi, jako je například PawPeds, byl to průkopnický čin, který nám dnes pomáhá zrekonstruovat historii plemene pro zdravotní programy.