Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie chovu RagaMuffinů

9. 2. 2019

Historie RagaMuffinů je historií chovu plemene ragdoll. Již v polovině 60. let minulého století začala s jejich chovem paní Ann Bakerová z Riverside v jižní Kalifornii.

Ragdollové v počátcích chovu totiž nebyli pouze kočkami s odznaky, ale též kočkami s plným zbarvením, tedy i černými, černobílými či jinak zbarvenými. Jedna ze zakladatelek plemene, Buckwheat, Josephinina dcera, byla černá.

Díky Lauře a Dennymu Daytonovým (CHS Blossom Time), kteří patřili k chovatelům, jež nesouhlasili s praktikami Ann Bakerové, se rozšířilo zejména povědomí o kočkách se siamskými znaky a nádhernýma modrýma očima.  Tyto kočky se také dostaly do Evropy jako první a posléze byly po dlouhém úsilí zejména německých chovatelů (IG Ragdoll) uznáni i největší evropskou organizací FIFe. 

Jejich plnobarevní příbuzní byli dlouhá léta chování  v organizacích IRCA i TICA  v  USA spolu s kočkami se siamským zbarvením. Za zmínku jistě stojí názor Ann Bakerové, že nejlepších exteriérových i povahových vlastností je dosahováno právě křížením light side (světlé strany - potomci Josephiny) a dark side (temné strany - potomci Buckwheat). Nicméně i chovatelé sdružení v IRCA se začali cítit omezovaní vedením Anne Bakerové a aby předešli soudním sporům - název plemene "Ragdoll" byl Anne Bakerovou patentován u Amerického patentového úřadu - rozhodli se se svými ragdolly z IRCA odejít a odchovávat potomstvo svých ragdollů v jiných organizacích (ACFA, CFA). Nazvali tedy své kočky RagaMuffin. 

Nové jméno se ujalo a v květnu 2001 byli RagaMuffini  uznáni ACFA. Od roku 2011 mohou RagaMuffini v ACFA  získávat na výstavách tituly.

Linie prvních ragdollů dovezených do naší země, kterou pracovně označujeme jako "Berberis" podle chovatelské stanice paní V. Frausové, měla mezi předky i zvířata s plnou barvou. Barva očí prvních dovezených ragdollů je mezi chovateli pověstná - přecházela až do inkoustové modři (např. Naomi Berberis, RAG n 33).

RagaMuffini jsou uznáváni pouze v některých evropských organizacích. V NCHK započal jejich experimentální chov v létě 2016 (CHS Síh), i když první plnobarevná černá kočička Agáta se narodila již v roce 2011. Jejími rodiči jsou Cory Cat Darlings, RAG a 33,  potomek novozélandsko -americké linie a černý polodlouhosrstý domácí kocour Devon. V roce 2015 se narodil Wali Mateo Borgoreli Síh, černobílý RagaMuffin, jehož rodiči jsou Frea Lady of Gondor, RAG n 33 04 a domácí polodlouhosrstý kocour s tabby zbarvením s bílou, Vítek. Frea je vnučkou Naomi Berberis. V současné době se do chovu RagaMuffinů zapojila i Janice Joplin Ragbur, potomek americko x dánské linie.

RagaMuffini v NCHK jsou chováni především s ohledem na jejich možné využití v oblasti tzv. felinoterapie, kterou provádíme formou aktivit za asistence zvířat (AAA), návštěvní služby. Viz. www.felinoterapie.estranky.cz

Měly by to tedy být kočky vstřícné k lidem, nebojácné, vyhledávající kontakt s lidmi a zcela nekonfliktní. Přesně tak jsou popisováni ve standardu ACFA a CFA, z něhož vychází i standard NCHK.

RagaMuffini mohou být v NCHK zatím vystavováni pouze mezi neuznanými plemeny, tedy bez nároku na udělení známek V, VD či D, (včetně pořadí) a bez nároku na udělení záloh na tituly. Mohou pouze získat známky I, II, III, či IV. Podstatné však pro nás je, abychom chovali kočky zdravé, vitální a povahově příjemné. Ragamuffini jsou stejně jako jejich předci testováni na HCM RAG, případně též PKD. Jejich zdravotní databázi najdete na  stránkách www.nchk.estranky.cz v databázi ragdollů.

Chov RagaMuffinů je z pochopitelných důvodů dlouhodobého sledování plemene i jeho předků omezen výhradně na NCHK. Nechovatelé či chovatelé z jiných organizací mohou získat RagaMuffiny pouze jako mazlíčky.

Označení plemene je RGM. Jedinci narození ze spojení alespoň jednoho z rodičů označených RGM již nejsou dále zapisováni do plemenné knihy jako ragdollové. Důvodem je větší variabilita v rozmístění bílé i drobné odchylky od standardu ragdollů. 

 

Ve FIFe jsou Raga Muffini neuznaným plemenem.