Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení amber -Historie, genetika a popis testovacího páření- Dr. F. Langewische, Ch. Uteseny

 

Přetištěno se svolením Dr. F.W. Langewische

 

Koťata se narodila v chovné stanici Wildwood´s ve Švédsku  v roce 1992 a jejichž barva nemohla být geneticky vysvětlena  jejich rodiči, Wildwood´s Imer (číslo PP (S)SVERAK 87869 K) a Wildwood´s Iros (číslo PP (S)SVERAK 87868 K). Existovala také koťata s podivnou barvou  narozená v chovné stanici Tageskog v Německu v roce 1994, například Bedellin av Takeskog (číslo PP (D)DEKZV 205042). Byli nalezeni dva společní předci těchto dvou vrhů Kløfterhagen´s Babuschka (pedigree number (N)NRR K 50751) and Niro´s Dunder (pedigree number (N)NRR K 51300). Kløfterhagen´s Babuschka jde přímo zpět k Oan´s Truls, prapředku téměř všech norských lesních koček.

 

 

 

Nejprve si všichni chovatelé mysleli, že tyto barvy budou čokoládová resp. lilová. V polovině 90. let chovatelé začínali nazývat tyto barvy skořicová (cinnamon) resp. srnčí (fawn).

 

Barvy byly označeny jako x- barvy podle EMS-kódu, protože všechny výše jmenované barvy  nebyly u plemene NFO  FIFe uznány. Uznání bylo neúspěšné mezi jiným protože významní chovatelé NFO a posuzovatelé byli toho názoru, že tyto barvy mohou být pouze výsledkem křížení s jinými plemeny (např. Somálskou kočkou). Byla to téze, která se zdála být vždy   diskutabilní v plemeni, kde bylo možné nalézt novice dokonce i v rodokmenech současných chovných koček. Kromě toho panovaly obavy způsobené předpokládaným  vkřížením Somálské kočky, že se do populace NFO dostane jejich predispozice pro dědičné choroby (např. PRA, luxaci čéšky). Poté bylo ve Švédsku provedeno testovací páření mezi Somálským kocourem zbarvení fawn (S*Walkabout´s Gibson Hot, SOM p) a Norskou lesní v tak zvaném zbarvení skořicová tečkovaná tabby (S*Kattbossens Ludmilla, v rodokmenu ještě registrovaná jako  NFO xb 24, číslo PP  (S)SVERAK 139759). Narodily se pouze černě a modře tečkované kočičky. Ačkoliv bylo zcela jasné díky tickingu u koťat, že Somálský kocour je otcem, někteří lidé tomuto páření nevěřili. Některé kluby ve Skandinávii a v Nizozemí poté začaly řešit problém uznání jiným způsobem. Registrovali tyto kočky jako zlaté, což je barva uznaná u Norských lesních uvnitř FIFe. Tento postup není pochopitelný, protože nové barvy u NFO byly  známy ještě v kombinaci se stříbrnou. Nemohlo být zcela vyloučeno, že některé NFO v nových barvách jsou navíc ještě zlaté, ale to nemůže být skutečná barva kvůli genetickým důvodům.

 

Aby se předešlo všem těmto fámám, chovatelská komise 1. DEKZV e.V. povolila paní Christě Utescheny (chovná stanice v. Arlesbrunnen) po konzultaci  Dr. Wernera Hechta z  Justus-Liebig-University v Gießenu a Dr. Franka Langewische, vedoucího komise pro zdraví a welfare 1. DEKZV e.V, aby provedla testovací páření mezi posvátnou Birmou v barvě s čokoládovými odznaky (Orlando vom Dürrleberg, SBI-b, číslo PP (D)DEKZV LO 264480) a tak zvanou Norskou lesní ve zbarvení skořicová tečkovaná tabby ( Kalahari v. Arlesbrunnen, NFO-xo-24, číslo PP (D)DEKZV RX 265955, viz. obr. 1). Narodila se pouze černá koťata, koťata modrá tygrovaná (blue tabby mackerel) a mramorovaná (classic) (viz obr. 2, 3 a 4). Proto testovací křížení definitivně  vyloučilo (viz. Obr. 1), že nové barvy NFO jsou způsobeny recesivní alelou B (čokoládová, lilová, skořicová, fawn). Koťata v nových barvách vypadala naprosto odlišně (viz obr. 5 Pialotta v. Arlesbrunnen).

 

 

 

 

 

sacred-norwegian-babys.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 


 

 

 1. Koťata "Posvátné" Norské lesní kočky

 

 

 

kalahari-v.arlesbrunnen.jpg

                                                                           2. Kalahari v. Arlesbrunnen

 

 

 

 

 

sacred-norwegian-4-month-old.jpg

 

 

 

sacred-noirwegian-3-month-olg.jpg

 

 3. Kotě SBI x NFO, 4 týdny staré

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. SBI x NFO , kotě ve stáří 3 měsíců

 

 

 

Předpoklady a výsledky 1. testovacího páření :

Předpoklad  1:

Rodiče:

Orlando vom Dürrleberg
kocour

Kalahari v. Arlesbrunnen
kočka

Barva:

Čokoládové znaky

Skořicově tečkovaná
(předpoklad)

Alela skupy B:

bb

blbl

Potomstvo:

bbl (fenotypově čokoládová, resp. lilová)

 

 

 

Předpoklad 2:

Rodiče:

Orlando vom Dürrleberg
kocour

Kalahari v. Arlesbrunnen
kočka

Barva:

Čokoládové znaky

Čokoládově tečkovaná (předpoklad)

Alela skupy B:

bb

bb

Potomstvo:

bb (fenotypově čokoládová, resp. lilová)

 

 

 

Skutečně nalezený model:

Rodiče:

Orlando vom Dürrleberg
kocour 

Kalahari v. Arlesbrunnen
kočka

 

 

 

Barva:

Čokoládové znaky

Čokoládově  tečovaná (předpoklad)

Alela skupy B:

bb

B

Potomstvo:

bB (fenotypově černá, resp. modrá)

 

 

 

 

Mimo to mohlo být u tohoto vrhu s velkou pravděpodobností vyloučeno, že nové barvy jsou výsledkem  recesivně nesené alely cs (faktor odznaků). Bylo to dosti zřejmé již dříve, protože jinak bychom se setkávali s Norskými lesními kočkami s odznaky během mnoha páření  mezi Norskými lesními kočkami v nových barvách. Nyní se stalo zřejmým : Norská lesní kočka Kalahari v. Arlesbrunnen je geneticky černá (B).

 

 pialotta-v.-arlesbrunnen.jpg

 

 

 


 

 

                                      5. Pialotta vom Arlesbrunnen

Aby byly prozkoumány interakce alely b (čokoládová), alely cs ( faktor odznaků), a alely nových barev, bylo paní  Christě Utescheny povoleno  provést další testovací páření. Pro tento účel byli  spářeni plní sourozenci Orlandos´B v. Arlesbrunnen (see Fig. 4), kocour, XLH-n-22, číslo průkazu původu (D)DEKZV RX 285134,a O.´S Tibeth v. Arlesbrunnen, kočka, XLH-n-22, číslo průkazu původu (D)DEKZV RX 285136, z výše uvedeného testovacího páření (viz tabulka 1). Z tohoto spojení se narodilo pět (viz. Tabulka 2, foto 6-7):

 

 

 

 

 

 

Tab. 2: Výsledky 2. testovacího páření:

 

Rodiče:

Orlandos´B v. Arlesbrunnen
kocour

O.´S Tibeth v. Arlesbrunnenn
kočka

 

black tabby classic

black tabby classic

 

XLH-n-22

XLH-n-22

 

(D)DEKZV RX 285134

(D)DEKZV RX 285136

 

Alely skupiny  B a C:

bb Ccs

blbl Ccs

 

 

 

Potomstvo:

Buffalo-Bill vom Arlesbrunnen
kocour
černá tabby classic
XLH-n-22
(D)DEKZV RX 296427
Aly skupuny B a C: B_ C_

 buffalo-bill.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bonsai vom Arlesbrunnen
kocour
černá tabby classic
XLH-n-22
(D)DEKZV RX 296428
Alely skupiny  B a C: Bb Ccs

 bonsai.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Belami vom Arlesbrunnen
kocour
seal-point-tabby + bílá
XLH-n-09-33-64
(D)DEKZV RX 296429
Alely skupiny B a C: B_ cscs

 belami.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Batik vom Arlesbrunnen
kočka
"skořicová" tabby classic + bílá
XLH-o-09-22
(D)DEKZV RX 296430
Alely skupiny B a C: B_ C_

 batik.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Bellamocca v. Arlesbrunnen
kočka
čokoládovo-bílá
XLH-b-09
(D)DEKZV RX 296431
Allely skupiny B a C: bb C_

 bellamocca.jpg

 

 

 

 

 

 

Je možné učinit závěry o nových barvách na základě barev, které vykazují koťata. : Oba rodiče 2. testovacího páření nesli  čokoládovou alelu (b), a souběžně s ní alelu pro nové barvy u Norských lesních koček, což znovu potvrzuje, že alela nových barev nemůže být již známá alela B.  Už při prvním testovacím páření mohl být vyloučen vliv alely bl. Nadto oba rodiče 2. testovacího páření nesli  faktor odznaků (cs), což vedlo k narození kotěte barvy sealpoint- tabby s bílou v potomstvu.Bylo překvapivé, že obě kočky- kočka s tuleními znaky s kresbou s bílou a čokoládově bílá kočka (viz. Tabulka 2) vykazovaly bílou (bílou náprsenku a špičky tlapek, viz. foto 8), protože oba rodiče z tohoto páření  nevykazovali žádnou bílou na celém pokryvu těla.

 

Díky použití kocoura posvátné birmy jakožto otce prvního testovacího páření (Orlando vom Dürrleberg) a bílých znaků u dvou koťat 2. testovacího páření se domníváme, že se v tomto případě jedná o  bílou vyskytující se u birem. Způsob dědičnosti bílé u birem je podle Vella et al., 1999, dominantní s nekompletní penetrancí (projevem). Vzhledem k pozorovaným skutečnostem se domníváme, že dříve postulovaný modele recesivní  dědičnosti pro bílou u birem  je mnohem pravděpodobnější. Pokoušeli jsme se zodpovědět jednu z dalších otázek týkající se nových barev u třetího testovacího páření: Dosud byly nové barvy známy pouze u koček s tabby zbarvením. V poslední  se také šířily  zvěsti o kočkách v Německu a v Nizozemí, které se narodily z čistého páření mezi NFOv nových barev, ale vypadaly odlišně. 

 

 

Tyto kočky nebyly oficiálně vystavovány nebo byly prodány jako mazlíčky, neboť se předpokládalo, že jsou to špatně zbarvené stříbrné. Narodily se s barvou, která skutečně mohla být mylně pokládána za stříbrnou, vykazovaly tabby zbarvení, které téměř bledlo během procesu extrémního světlání srsti , tudíž bylo spíše ghostmarkingem (zdánlivá tabby, která není způsobena geneticky).
Tato zvířata se nakonec jevila jako velmi světlá, apricot (meruňková) nebo skořicová s tmavě hnědě zbarvenou nosní houbou bez lemu a tmavě hnědým polštářky tlapek. Bylo provedeno třetí testovací páření, aby prokázalo, že tato zvířata mohou být non-aguti v nových barvách.

 

bile-tlapky-a-naprsenka.jpg

vrh-2-kotata-v-domecku.jpg

7. Vrh 2. testovacího páření

vrh-2.-testovaciho-parena.jpg

6. Vrh 2. testovacího páření

 8. Bílé tlapky a náprsenka

 

Norský lesní kocour Aragon aus Broetzingen (viz foto 9 – 12), registrovaný jako černo-stříbrně tygrovaný (což evidentně není správná barva dospělého zvířete), NFO ns 23, (D)DEKZV RX 286842, byl spářen s Cassandrou av Lysøen (viz foto 13), černo bílou, NFO n 09. Z tohoto páření se narodilo pět koťat  jednoznačně non-aguti zbarvených v barvách černá, černobílá, modrá kouřová s bílou a černá kouřová s bílou, což není žádným absolutním důkazem vzhledem k recesivnímu modelu dědičnosti pro non-aguti, ale jasná indicie, že kocour Aragon aus Broetzingen by mohl být non-aguti. V nedávné době provedené páření mezi dvěma kočkami s non.-aguti zbarvením v uznaných barvách (ale údajných nositelů nových barev) ve Skandinávii dalo koťata ve vrhu téměř stejná jako Aragon aus Brotezingen, což posiluje naše non- aguti  tvrzení.

 

aragon-jako-kotatko.jpg

Nové barvy zcela evidentně nevykazují svůj typický vzhled ve spojení s non-aguti jako v případě tabby koček. Tudíž zvířata by měla být označována odlišně (zřetelně) a důsledně, aby  mohli chovatelé snadno rozpoznat linie, kterých se to týká  a vyhnout se jim. Je navrženo uznat nové barvy ve všech kombinacích (kromě červené a epistatické bílé), které jsou již uznány u NFO. tj. se stříbrnou, zlatou, želvovinové. Mimo to  navrhujeme posouzení nových barev uvnitř již existujících skupin.

 

9. Aragon jako kotě

aragonovy-polstarky-tlapek.jpg

 

 

 

 

 

 

10. Aragonovy polštářky tlapek v kotěcím věku

 

aragonovy-polstarky-tlapek-v-dospelosti.jpg

 

 

 

 

 

 

                                                                

 11. Aragonovy polštářky tlapek v dospělosti

aragon-dospely.jpg

 

 

 

 

 

 

                                                            12. Aragon v dospělosti

 

Za NCHK děkuji Dr. F. Langewischovi za svolení s umístěním překladu tohoto článku na naše webové stránky. Pokud byste chtěli článek kopírovat a umístit ho na jinou webovou stránku, prosíme, požádejte o svolení Dr. Langewische. Kontakt : FWL@langewische.com