Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis Mainských mývalích koček

25. 4. 2009

Charakter Mainských mývalích koček vychází také z jejich adaptace k drsnému přirozenému prostředí. Jejich lesklý  těžký a vodu odpuzující kožich má charakteristickou strukturu, kterou nemůžeme najít u žádného jiného plemene. Je delší na  náprsence, která připomíná hřívu. Proto jsou někdy Mainské mývalí kočky z legrace nazývány „Mane Coon“- „Hřívnaté kočky“. Srst je dále delší na břiše a zadních nohou, aby chránila proti vlhku a sněhu. Kratší je naopak  na zádech a krku, aby nedocházelo ke vzniku smotků v podsadě. Krycí srst volně splývá,  nepotřebuje žádnou velkou péči ze strany majitelů, ale je doporučitelné  vykartáčovat kočku alespoň jednou týdně, aby byla srst udržována v co nejlepší kondici. Maini mají dlouhý, huňatý ocas, se srstí vlající jako vlajka, který jim v jejich přirozeném prostředí sloužil jako dobrá ochrana při chladu ve spánku. Měl by totiž být téměř tak dlouhý jako tělo, aby se jím kočka mohla obtočit, když se uloží ke spánku. Srst na ocase jí pomáhá udržovat tělesné teplo a také slouží oteplení vdechovaného vzduchu.

  Uši Mainské mývalí kočky jsou hustě osrstěné jak na špičkách, tak uvnitř boltce, což také chránilo Mainy před chladem. Uši navíc mají velký „výkyv“, což jim umožňuje vynikající doslech.

 Velké, kulaté, střapaté tlapky  s chomáčky srsti mezi prsty slouží , stejně jako u sibiřských koček, jako „sněžnice“, zvětšují plochu při chůzi po sněhu a kočky se tak snadno neboří. Velké uši a oči Mainů také sloužily k přežití, protože umožňovaly slyšet a vidět na velkou vzdálenost.

 Hlava je široká a hranatá a relativně dlouhá, hranatá tlama usnadňuje uchopení kořisti a napomáhá při pití z potůčků a louží.

  Mainské mývalí kočky jsou dlouhé, dobře osvalené, se silnými kostmi. Váha kocourů dosahuje 6 – 9 kg, i když Encyklopedie Wikipedia udává váhu  11 – 12 kg.  Váha koček dosahuje  4 – 6 kg, Encyklopedia Wikipedia udává 6- 9 kg.

 

   Mainské kočky se vyvíjejí pomalu a dosahují své plné velikosti a dospělosti ve věku 3 až 5 let. Chovají se hravě a rozverně po celý svůj život. Jsou to velcí, jemní, dobrosrdeční společníci. Dokonce i jejich hlas se liší od ostatních plemen koček- jejich hlas připomíná vrkání. Mňoukají pouze zřídka a potom se zdá, že jejich jemný hlas neodpovídá jejich velikosti.

 

Náhledy fotografií ze složky Mainské mývalí kočky v NCHK