Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mainské mývalí kočky v zooterapii

5. 5. 2012

Mezi plemeny koček využívanými v zooterapii můžeme najít i něžné obry – mainské mývalí kočky.

 

Diesel a Charlie

 V USA pracují se sourozenci, kastrovaným červenobílým tygrovaným kocourem Dieslem a jeho sestrou Charlie Girl,  želvovinovou s bílou,  manželé Sue a Bruce W. Muntzovi.  Diesel a jeho sestra Charlie se narodili 24. dubna 2004. Jejich majitelé je odmala trénovali na společnost lidí, protože nechtěli, aby jejich kočky zažily osud zvířat, která nemohla být evakuována, když jižní Floridu  zasáhl hurikám Charly. Právě po něm dostala Dieslova sestřička svou přezdívku, protože chovná stanice, z níž pocházeli, musela nechat svá zvířata při evakuaci na původním místě. Pro socializaci obou koček udělali maximum. Sue s Brucem trénovali koťata i tak, že je s sebou brali do nákupních center, do restaurací, kam byl povolen vstup zvířatům, na pláže a zvykali je na chození na vodítku.

Při jedné z těchto návštěv potkali paní se dvěma postiženými dětmi. Děti se do koček rázem zamilovaly, byly velmi šťastné a kočky byly k dětem neobyčejně něžné a pozoruhodně klidné. Matka dětí, která sama pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra též s postiženými dětmi, Sue a Bruceovi navrhla, zdali by nechtěli s kočkami přijít také do nemocnice. Po zvážení všeho a vyhledání informací nakonec v červnu 2005 obě kočky i jejich majitelé úspěšně složili zkoušky způsobilosti k vykonávání zooterapie v Delta Society. Ale trvalo další rok, než mohli opravdu začít pracovat – zařízení je odmítala, protože převládaly zkušenosti s canisterapií, ale s kočkami zkušenosti chyběly. Zařízení se obávala, že kočky mohou pacienty poškrábat  či jinak zranit. Až po Novém roce 2006 se manželům Muntzovým ozvali ze zařízení pro americké válečné veterány a jejich návštěvy se v tomto zařízení staly pravidlem.  Přítomnosti Diesela a Charlie je pro rezidenty zařízení velkým obohacením, pomáhá jim pozvolna se navracet k životu, znovu nalézt zájem o dění kolem sebe a některým z nich též pomohla znovu navázat komunikaci s okolím . Sue a Bruce jsou nadšenými pěstiteli orchideí a tak spojili obě své záliby – kočky a orchideje dohromady – a kromě pravidelných návštěv s Dieslem a Charlie pomohli spolu se svými přáteli z organizace pěstitelů orchideí zařídit malou botanickou zahradu v areálu zařízení. Ti z rezidentů, kteří kočky „nemusí“ či trpí alergií, mohou relaxovat u orchideí či si je dokonce v době květu mohou brát na pokoje.

Diesel a Charlie se také účastní výstav a oba rádi plavou v bazéně.

Další informace : http://www.deltasociety.org/document.doc?id=359

 

Seahawk

Calicoon Seahawk Helse, zkráceně Seahawk, pracoval spolu se svou majitelkou, Alicí Pursell v zooterapii patrně nejdéle ze všech koček, které získaly certifikát pro vykonávání zooterapie u Delta Society. Neuvěřitelných 14 let ! Zažil i velice úspěšnou výstavní kariéru a získal titul GIC. Spolu se svou paní navštěvoval mnoho zařízení pro seniory v Batavii, Illinois. Projevoval zvláštní cit zejména pro ty seniory,  kteří měli největší emocionální potřeby.

Další informace : http://www.calitanmc.com/showcatsII.html

 

Beamer

Celým jménem Quitah Blue Moonbeam II, modrý mainský mývalí kocour získal svůj certifikát pro provozování zooterapie v Delta Society v roce 2003. Jeho majitelka, Margie Smithovátehdy  pracovala jako speciální pedagožka v Lincoln School v Harrisburgu v Pennsylvanii. Ve školním roce 2001 – 2002 došlo mezi dětmi k několika rozmíškám a rvačkám na hřišti, jejichž příčinou bylo zejména to, že děti nedokázaly správně číst řeč těla svých spolužáků a někteří z nich se chovali agresivně, zatímco jiní bylii odstrčeni od kolektivu. Paní Smithová a její další kolega ze školy se snažili nalézt řešení tohoto problému. A tak se stalo, že Beamer začal dva dny v týdnu docházet na vyučování do třídy paní Smithové. Později kocour usoudil, že nechce zůstávat doma sám a jeho návštěvy se protáhly na 3 dny v týdnu a  jak čas běžel, propadl své práci natolik, že pracoval jako řádný „pedagog“, který vyučuje každý den, dva roky. Pomáhal dětem nejen se sociálními dovednostmi, ale byl též velmi trpělivým posluchačem při předčítání, stejně dobrým, jako někteří jeho psí „kolegové“, kteří pomáhají dětem při potížích s hlasitým předčítáním. Občas tvořili ve třídě tým s Rosie, fenou zlaté kolie, které též patří Margie Smithové.  Poté, co se Margie přestěhovala, Beamer sice přestal „vyučovat“, stále se však aktivně věnuje AAA i AAT.

Další informace: http://www.margiesmithanimals.com/therapy_animals.html

 

 

V České republice pracuje s mainskými mývalími kočkami Mgr. Z. Štíhlová z Ostravy.

Více informací : http://www.bymyside.info/felinoterapie.htm