Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakter Mainské mývalí kočky

25. 4. 2009

   Bez nadsázky lze říci, že Mainské mývalí kočky jsou plemenem vyznačujícím se inteligencí, obratností a hravostí. Mají tendenci značně využívat svých předních tlapek – například dokáží stočit tlapku podobně jako člověk ruku, aby si jí podaly předměty. Některé kočky takto i rády jedí. Snadno se naučí otevírat dveře od skříně, nebo i od místnosti- což ale dokáží i kočky ostatních plemen, například perské či Ragdollové.

   Díky nadprůměrné inteligenci jsouMmaini jedním z nejsnadněji vycvičitelných plemen.

Bylo pozorováno, že tyto kočky nerady jedí samy, dávají přednost jídlu ve skupině jiných koček nebo lidí. Nedá se o nich říci, že by měly obvzlášť rády sezení na klíně. Snad je to však dáno i jejich velikostí. Pochopitelně však záleží na povaze jednotlivce.

Ačkoliv jsou Mainské mývalí kočky velmi orientované na člověka, nejsou na něm, jako většina přírodních plemen, závislé. Nedotírají stále o vaši pozornost, ale dávají přednost zkoumání vašich aktivit a snaží se pomáhat, když můžou. Také, i když to není naprostým pravidlem, si rádi hrají s vodou a chlemtají ji či šplíchají. Rádi si také „omývají“ své hračky před tím, než si s nimi hrají. Obvzlášť dobře k tomu slouží jejich miska na pití. Maini vás zpravidla následují z místnosti do místnosti a není zřídkavým jevem, že si oblíbí židli nebo křeslo hned vedle vás.

Také rádi postávají hned za dveřmi místnosti, kde právě jste, aby na vás  vzápětí vybafli zpoza dveří. Mainská kočka je váš společník, kamarád, ale stěží kdy vaše dítě. Je to rovnocenný partner. Jejich povaha je někdy označována za podobnou povaze psí. Rádi člověka doprovázejí při práci.

Maini jsou dobrosrdeční a pohotoví ve všem, co dělají. Kocouři mají sklon k tomu být klauny, zatímco kočky si uchovávají více důstojnosti, ale obě pohlaví zůstavají hravá po celý život. Dobře vycházejí s dětmi i psy, stejně jako s ostatními kočkami. Nejsou tak vertikálně orientovaní, jako jiná plemena. Rádi „loví“ objekty i na zemi a chyhtají je svýma velkýma tlapkama – takže není pochyb o jejich instinktech vynikajících myšilovů. Maini také rádi aportují.

   Nejhorší pro Mainskou kočku je, když se nudí, nebo je svým člověkem zanedbávána. Potom se může objevit zlomyslné chování, například záměrné shazování věcí se stolu nebo vyvýšených míst. V podstatě jde o to upoutat pozornost „svého“ člověka.

 

Náhledy fotografií ze složky Mainské mývalí kočky v NCHK