Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. NVUK NCHK v Ml. Boleslavi – říjen 1998

7. 2. 2009

 

 

  Druhá Národní výstava ušlechtilých koček se uskutečnila v sobotu 10. 10 1998 v Kulturním středisku Svět v Mladé Boleslavi.

  Přes všechny obtíže se podařilo uskutečnit chovatelům dávný sen….. V prostorném sále Kulturního střediska se vyjímaly nové skládací klece, které jsou lehké a  dají se na rozdíl od dřívějších „králičích“ velice snadno desinfikovat. Počátkem září 1998 natočili manželé Heřmanovi první videozáznam s chovnými a výstavními zvířaty NCHK. Na tuto kazetu se podařilo vložit i záznam s chovnými  a výstavními zvířaty P. Röhrig a J. Ryse z Kaiserslauternu. Josef Rys navíc zaslal i obrovské množství fotografií, které pořídil u našich chovatelů v době své návštěvy v ČR. Videozáznam byl spolu s dalšími kazetami po celou dobu konání výstavy k dispozici všem návštěvníkům.

    Posudkové listy, hlasovací lístky pro diváky, popisky v sále i omalovánky pro děti, to vše bylo zpracováno na počítači, který obsluhoval ing. J. Šiška. Díky němu také posudky a diplomy vyjížděly přímo z počítače a při posuzování mohla být veškerá energie věnována skutečně pouze posuzování, které bylo veřejné. Jak chovatelé, tak návštěvníci se tak mohli seznámit s jednotlivými plemeny a jejich  charakteristickými znaky a případnými vadami. Přesto, že z vítězství se radovali jen někteří, posuzovalo se v duchu tradice NCHK -  že totiž žádný diplom a posudek na světě nemůže nahradit  pravou krásu zvířete, kterou je schopen ocenit pouze ten,  kdo zvíře miluje…

  Ceny pro vítěze připravila A. Šišková, a tak byly pod pódiem vystaveny polštářky, kokardy, záclonky – vše, co k Národní výstavě neodmyslitelně patří. Nelze opomenout ani skvělé občerstvení, které opět připravili Šiškovi a něčím drobným přispěl každý, kdo mohl. Zázemí v KS Svět bylo vynikající a přesto, že vystavených zvířat nebylo mnoho, sál byl příjemně zaplněný a přesto vzdušný a prostorný.

  Novinkou bylo také stolní posuzování některých zvířat, jejichž majitelé se chtěli přesvědčit o výstavních kvalitách  svých miláčků , či prostě neměli tolik času, aby mohli strávit na výstavě celý den.

  A jaká byla odměna pro všechny zúčastněné?  Snad především zájem těch nejmenších návštěvníků. Často se stávalo, že je rodiče nemohli přimět k odchodu domů…..

  Po otištění článku o Národní výstavě v Boleslavském deníku se pro naše výstavy vžil název „komorní“.  Byť se nejedná o označení odborné, přesně vystihuje rámec našich výstav- měly by na nich být dobře kočkám i lidem a měly by sloužit k bližším kontaktům, měly by svou atmosférou přinášet lidem zábavu, poučení a krásné zážitky spolu s pevným přátelstvím mezi lidmi stejných zájmů.

 

NCHK – 10 let, D. Hypšová